Hydraulische noodstop houdt dolly heel

Egripment camera support is een internationaal erkend specialist in camera-, rail- en kraansystemen. Dure appratuur voor vaak dure producties. Hydraulische veiligheidsstootdempers van ACE Stoßdämpfer houden de filmproductie op schema en beschermen de apparatuur.

De oplossingen van het bedrijf uit het Noord-Hollandse Nederhorst den Berg worden gebruikt bij tv-shows en evenementen, zowel op buitensets als in studio’s. Het bedrijf levert bijvoorbeeld staande en hangende railconstructies en bijbehorende op afstand bestuurbare camerawagens, zogenaamde dollies. Behalve over technische apparatuur beschikt Egripment ook over de broodnodige kennis van constructietechniek.

Geen tijd te verliezen

Rick Velthof, sales manager bij Egripment, illustreert de uitdagingen voor de constructies: “Nog niet zo lang geleden konden camerabewegingen worden beëindigd met elektronisch gestuurde stops en kon de op afstand bestuurde cameradolly op het railsysteem in de eindposities worden vastgezet met rubberen buffers. Tegenwoordig zijn de snelheden in studio’s of bij sportprogramma’s te hoog voor dit soort veiligheidselementen. Dit geldt ook voor de resolutie die kan worden bereikt met opname- en afspeelapparatuur, namelijk 8K. Onder deze omstandigheden kan bijna geen enkele productie het zich veroorloven om veel tijd te verliezen aan het opnieuw kalibreren van de rest van de apparatuur, zoals de bedieningsmonitoren en het verlichtingssysteem, als een cameradolly door bedieningsfouten of een stroomstoring tegen de rubberen buffers botst en door onvoldoende demping vervolgens weer van het railsysteem stuitert.”

Grootste zorg

De grootste zorg is het ontstaan van nog meer dure schade als de dolly en camera bij een botsing aan het einde van het railsysteem onvoldoende gedempt worden. Om dit soort ongelukken op de set te voorkomen, bekeek het team van Egripment de markt voor veiligheidsproducten in lineaire technologie en maakte kennis met ACE Stoßdämpfer.

Ralf Küppers, technical area sales manager bij ACE, toog naar Nederhorst den Berg om de verschillende railsystemen en dollies en de belangrijkste parameters als gewicht, snelheid en af te leggen afstand nader te bekijken. “Als sportliefhebber had ik de moderne op afstand bestuurbare camera’s al zien meerijden tijdens zwemwedstrijden. Met een globaal beeld van wat de lineaire techniek moet kunnen en van het bijbehorende benodigde vertragingsvermogen vertrok ik naar Egripment. Ik realiseerde me dat hier in geval van een noodstop alles soepel en snel moet verlopen.”

Laatste man

Hij gebruikte de calculatietool van ACE en voerde de technische gegevens voor de massa, snelheid en afstand in. Bij wijze van test stelde hij voor om aan beide zijden van de voor testdoeleinden gemaakte railconstructie twee veiligheidsstootdempers van het type SCS33-25EU te monteren.

Deze hydraulische machineonderdelen met een standtijd tot 1.000 lastwissels zijn puur ontworpen voor noodstops. De stootdempers doen hun werk als laatste man en beschermen de constructie in duizenden industriële toepassingen. Daarnaast dienen ze als airbag voor gevoelige onderdelen als sledes en voor de daarop gemonteerde componenten. Deze worden op de rails versneld en moeten in het ergste geval onmiddellijk en zonder terugslageffect tot 0 km/u worden afgeremd wanneer ze voorbij de eindpositie rijden. Er was niets op tegen om deze veiligheidsdempers hun debuut te laten maken in films en op televisie.

‘Stomme film’

Dankzij de compacte afmeting van M33x1,5 en de doorlopende schroefdraad konden de veiligheidselementen, die elk 0,5 kg wegen, snel in de constructie worden geïntegreerd. Bovendien pasten ze met hun donkere behuizing van gehard staal mooi bij de grijze of antracietkleurige uitrusting op een filmset.

Rick Velthof en zijn team ontvingen positieve feedback van klanten over de grotere veiligheid en de extra gebruiksmogelijkheden die de hydraulische dempingstechniek biedt. Deze toont niet alleen haar sterke punten bij volledige camerabewegingen en maximale snelheden van 0,5 m/s, maar is ook geschikt voor simpele positioneringswerkzaamheden zonder tegendruk. Er wordt in de demper geen dynamische druk opgebouwd, zodat de op afstand bedienbare camera lineair, nagenoeg geruisloos en bijna in slow motion door het team op de set richting de dempers kan worden gereden.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *