Humanoïde robot sprint naar nieuw record (video)

Humanoïde robot Tiangong Ultra heeft tijdens de World Humanoid Robot Games in Beijing de 100 meter afgelegd in 8,64 seconden. De humanoïde was daarmee bijna een seconde sneller dan het officiële wereldrecord bij de mannen van Usain Bolt. Achter de spectaculaire tijd gaat vooral een snelle ontwikkeling van aandrijftechniek, motion control en dynamische stabilisatie schuil.

Tiangong Ultra, ontwikkeld door het Beijing Humanoid Robot Innovation Center (X-Humanoid), verbeterde zijn prestaties gedurende het vijfdaagse evenement verschillende keren. Eerst liep de robot de 100 meter in 9,39 seconden, vervolgens in 8,86 seconden en tijdens de finale op 26 augustus uiteindelijk in 8,64 seconden.

Een rechtstreeks sportief vergelijk met Usain Bolt, die in 2009 een wereldrecord van 9,58 seconden liep, gaat overigens niet helemaal op. De robotwedstrijden worden niet onder de wedstrijdvoorwaarden van wereld-atletiekbond World Athletics gehouden. Als technische prestatie is de ontwikkeling niettemin opmerkelijk.

Stabiliteit op hoge snelheid

Interessanter dan de vergelijking met menselijke atleten is wat nodig is om een humanoïde robot überhaupt met dergelijke snelheden te laten lopen. De aandrijvingen in de gewrichten moeten grote krachten leveren, terwijl de besturing de bewegingen van de benen continu coördineert en tegelijkertijd het dynamische evenwicht bewaakt.

Volgens een analyse van Hannover Messe zijn onder meer krachtigere en compactere gewrichtsaandrijvingen, lichtgewicht constructies, thermisch beheer en de software voor bewegingsregeling verantwoordelijk voor de snelle vooruitgang. De robots moeten daarbij zonder vaste geleidelijnen hun positie en beweging bepalen met behulp van sensoren en onboard verwerking.

De vooruitgang in een jaar tijd is groot. Tijdens de eerste World Humanoid Robot Games in 2025 lag de beste tijd op de 100 meter nog boven de twaalf seconden.

Hard rennen is nog geen veilig bewegen

De wedstrijden laten tegelijkertijd zien waar nog werk te doen is. Meerdere robots bleken na hun sprint nauwelijks gecontroleerd te kunnen afremmen. Achter de finish was daarom een gepolsterde barrière geplaatst. Ook Tiangong Ultra eindigde na zijn recordrace tegen die bescherming.

Juist dat verschil tussen hard lopen en gecontroleerd stoppen is relevant voor industriële toepassingen. Voor een humanoïde robot die tussen mensen in een fabriek of magazijn moet werken, zijn topsnelheid en acceleratie veel minder belangrijk dan stabiel bewegen, obstakels herkennen en onder alle omstandigheden gecontroleerd tot stilstand komen.

De wedstrijden in Beijing vormen daarmee vooral een openbare praktijktest voor de technologie achter humanoïde robots. Behalve op sportonderdelen werden de robots getest met taken die meer op toekomstige toepassingen lijken, waaronder werkzaamheden in gesimuleerde fabrieken, hotels en noodsituaties.

Aan de tweede World Humanoid Robot Games deden ruim 2.000 humanoïde robots van 666 teams uit zestien landen mee.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *