Helft organisaties geen AI-strategie

AI is niet meer weg te denken, maar bereikt het gros van de Nederlandse werknemers nog niet. Slechts 26 procent maakt actief gebruik van kunstmatige intelligentie in hun dagelijkse werk. Tegelijkertijd geeft bijna de helft van de organisaties aan geen duidelijke AI-strategie te hebben.

Dat blijkt uit het nieuwe whitepaper van Integron: “Welke rol speelt AI anno 2025 op de werkvloer?“ AI heeft de potentie om werk slimmer, efficiënter én leuker te maken – maar voorlopig blijft het bij beloftes.

Directie wel, maar de werkvloer?

57 procent van de directieleden gebruikt AI, maar bij uitvoerende medewerkers zonder klantcontact ligt dat percentage op slechts 17 procent. Een gemiste kans, stelt Integron, want juist op de werkvloer kan AI bijdragen aan werkverlichting, hogere klantgerichtheid en meer werkplezier.

“De technologie is er, de behoefte groeit, maar zonder duidelijke visie blijft AI steken in pilots en losse tools”, aldus Integron-directeur Egbert Engelfriet. “De potentie voor EX ( employee experience – red.) en CX (customer experience – red.) is enorm, mits je het strategisch en organisatiebreed aanpakt.”

Grote verschillen

ICT en financiële dienstverlening wordt AI relatief vaak ingezet, maar in sectoren als zorg, transport en retail blijft het gebruik achter. Belemmerende factoren zijn onder meer een gebrek aan expertise, hoge implementatiekosten en zorgen over privacy.  Ook binnen organisaties zien Integron een kloof. AI-gebruikers voelen zich lang niet altijd deskundig. Slechts 43 procent beschouwt zichzelf als ervaren gebruiker. Daar komt bij dat 61 procent verwacht zich nieuwe vaardigheden eigen te moeten maken. En onder niet-gebruikers denkt 35 procent – wellicht ten onrechte – dat ze geen nieuwe kennis nodig hebben.

AI-gebruikers vaker van baan wisselen

Opvallend is dat AI-gebruikers vaker van baan wisselen. 34 procent solliciteerde het afgelopen jaar, tegenover 21 procent van de niet-gebruikers. Daarnaast overweegt 41 procent een nieuwe stap te zetten. De verklaring? AI-gebruikers blijken innovatiever, zelfstandiger en toekomstgerichter – en zoeken een organisatie die hen daarin faciliteert. “Wie nu investeert in AI-bekwaamheid, wint op meerdere fronten”, aldus Engelfriet. “Niet alleen in procesoptimalisatie, maar ook in betrokkenheid, innovatiekracht en klantgerichtheid.”

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *