Riba II zorgrobot tilt als een ware krachtpatser

De nieuwste versie van de Japanse zorgrobot Riba, zeer origineel de Riba II genoemd, kan veel gaan betekenen voor de zorg. De nieuwe robot bevat de laatste sensortechnieken en overwint enkele beperkingen van het vorige model.

De eerste Riba werd in 2009 aangekondigd en leek een gat in de markt. Er zijn namelijk in 2015 naar schatting 5,96 miljoen hulpbehoevende bejaarden in Japan en dit enorme aantal moet verzorgd worden. Onderdeel van die verzorging is mensen uit bed in een rolstoel tillen. De Riba was ontworpen om te helpen bij dit karwei. Helaas bleek de robot minder nuttig bij bedden op vloer-niveau, iets wat nogal vaak voorkomt in Japan.

Robot met extra gewrichten

De Riba II overkomt dit grootste nadeel en heeft extra gewrichten gekregen zodat hij nu ook in staat is om mensen van de vloer op te pakken. Van groot belang bij het optillen van patiënten is ook de nieuw-ontwikkelde Smart Rubber sensortechniek waarmee de robot is uitgerust. De platte sensoren zitten op de armen en borstkas van de robot en laten de machine inschatten hoe zwaar de op te tillen persoon is, zodat patiëntveiligheid gegarandeerd wordt.

Praktijktests

Riba II is ontwikkeld door het Japanse Riken-TRI Collaboration Center for Human-Interactive Robot Research, of kortweg RTC genoemd. De onderzoekers van RTC gaan nu samenwerken met partners bij verzorgingstehuizen om Riba II te testen en de robot nog beter aan te passen op de behoeften van hulpverleners en patiënten.