Het symposium ‘Intelligent Vehicles’ is een ware blikvanger geworden. Behalve vierhonderd onderzoekers uit de hele wereld, lokte de driedaagse bijeenkomst ook de Nederlandse pers massaal naar de TU/e-campus.
Slimme auto’s en vrachtwagens die het werk van de chauffeur overnemen, hebben de toekomst. Ze kunnen voor een halvering van het aantal files zorgen, voor een kwart minder ongelukken en de uitstoot van CO2 kan met vijftien procent omlaag. Dat bleek tijdens het symposium dat vorige week plaatsvond.
Op de slotdag zijn de laatste technische snufjes gedemonstreerd in de praktijk. Auto’s volgestouwd met sensoren, laserscans en computers reden zelfstandig over de Kennedylaan, die was afgesloten voor ander verkeer. Uit voorzorg zat er toch altijd een chauffeur achter het stuur. Demonstratief met de handen uit het raam, ten teken dat de wagen geheel autonoom zijn weg zocht.
Op de parkeerplaats bij het Hoofdgebouw was een tentenkamp opgericht met 34 stands. Bedrijven, onderzoeksbureaus en universiteiten presenteerden hun laatste vindingen. Alles hoogwaardige technologie die het verkeer veiliger, betrouwbaarder en zuiniger helpt maken.
Hoogleraar Henk Nijmeijer van de TU/e wist het jaarlijkse symposium naar Eindhoven te krijgen. Hij tekende, samen met hoogleraar Bart van Arem van de Universiteit Twente, voor de organisatie. Volgens Nijmeijer zijn slimme voertuigen geen verre toekomstmuziek. "Technisch is nu al veel mogelijk gemaakt. Het antiblokkeersysteem is een goed voorbeeld. Dat zit tegenwoordig vrijwel standaard in iedere auto. Maar er zijn nog veel meer toepassingen denkbaar. Het is vooral een kwestie van acceptatie."
Niet zozeer door autoproducenten. Die zijn volgens Nijmeijer zeer welwillend en zelf ook voortdurend op zoek naar innovatie. "Het is vooral de overheid die bepaalt. Willen we de politiek over streep trekken, dan zullen we keer op keer de betrouwbaarheid van nieuwe systemen moeten aantonen."


