PETTEN, 1 oktober 2015 09:23
Het is voor de Nederlandse samenleving noodzakelijk om op lange termijn volledig over te stappen op duurzame energiebronnen. Dit geldt niet alleen vanuit urgentie (het klimaat probleem en de eindigheid van de voorraad fossiele brandstoffen), maar het brengt ook kansen met zich mee. Het SER Energieakkoord is daarbij een stap in de goede richting.
Offshore windenergie is in dit akkoord een belangrijke pijler. De bouw van 3500 megawatt aan offshore windvermogen is gepland, met de eis dat de kosten in 2023 met 40 procent zijn gedaald.
ECN heeft onderzocht in hoeverre de noodzakelijke 40 procent kostenreductie voor offshore wind haalbaar is. In dit visiedocument onderbouwt ECN dat de kosten van wind op zee in Nederland met 40 procent kunnen dalen en laat zien hoe. Er is een combinatie van verschillende strategieën nodig die neerkomt op 5 stappen:
ECN toont hiermee aan dat innovaties in de offshore windparken de grootste rol spelen in het behalen van de gestelde norm. Er zijn echter ook belemmeringen op dit gebied. Niet-geverifieerde innovaties worden gezien als extra risico's en zorgen daarbij voor extra kosten in verband met het aantrekken van vreemd vermogen. Effectieve offshore testfaciliteiten verkorten de weg naar kostenverlagende innovaties, maar deze zijn nog in te geringe mate aanwezig in Nederland.
Toch is de kostenreductie volgens ECN haalbaar. De kostenanalyse stelt dat het toepassen van de genoemde strategieën tot een kostenreductie van 40 procent in 2023 ten opzichte van 2010 leidt. Tegen die tijd bewijst dit dat offshore windenergie daadwerkelijk een financieel-economisch duurzaam alternatief is.
Dossier Oekraïne op Engineersonline In de nacht van 23 op 24 februari 2022 is Rusland de Oekraïne binnengevallen. Wat is er sindsdien allemaal gebeurd met betrekking op de high tech en Nederlandse industrie? Op collega-website Engineersonline staat een Rusland/Oekraïne-dossier, waarin we de acties, feiten en meningen op een rijtje zetten.
ab op Twitter
Volg ab nu ook op Twitter!
Onze accountnaam is: @aenb
Agenda meer (1)